Jeździectwo – aktywny sport w bliskości z naturą

Uprawianie sportu na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści dla zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Dyscypliną zyskującą coraz większą popularność jest jeździectwo.

Sport ten dostępny jest dla coraz szerszej grupy odbiorców dzięki temu, że na rynku pojawiają się elementy wyposażenia w atrakcyjnych cenach, stajnie proponują korzystne karnety, a Polski Związek Jeździecki prowadzi wiele akcji promocyjnych. Czy jeździectwo to dobry sposób na spędzanie czasu poza domem?

Jeździectwo – kto dobrze odnajdzie się w tej dyscyplinie sportu?

Jazda konna to sport dla każdego. Praktycznie nie istnieją tutaj ograniczenia – na poziomie rekreacyjnym, z uroków przebywania na końskim grzbiecie mogą korzystać zarówno dzieci, dorośli, jak i osoby starsze. Możliwość kontaktu ze zwierzęciem to doskonały sposób na relaks. Regularne uprawianie jeździectwa to także okazja do poprawy swojej kondycji fizycznej i polepszenia stanu zdrowia. Uczęszczanie na jazdy pod okiem wykwalifikowanego instruktora czy długie wycieczki w teren mogą stać się pasją na długie lata.

Jak wybrać szkółkę jeździecką godną polecenia?

Aby jeździectwo okazało się satysfakcjonującym sposobem spędzania wolnego czasu poza domem, warto wybrać polecaną stajnię. Przed wybraniem się na pierwszą jazdę, dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie opinii wśród dotychczasowych klientów. Pytania, które warto zadać powinny dotyczyć warunków, w których przebywają konie, ilości godzin, które spędzają w pracy, a także zaplecza socjalnego i kwalifikacji pracowników. W szczególności zabierając do stajni dzieci – należy upewnić się, że instruktor prowadzący jazdę jest kompetentny i potrafi nawiązać kontakt z najmłodszymi adeptami jeździectwa.