Dlaczego sen jest tak ważny dla zdrowego trybu życia?

Każdy kto chce dbać o swoje zdrowie powinien dobrze się wysypiać. Sen ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Jeśli sen jest zbyt krótki lub coś go wciąż przerywa nie daje nam wypoczynku.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Zbyt mała ilość snu powoduje zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie i zły nastrój. Takie objawy trwające zbyt długo mogą powodować depresję oraz inne poważne choroby. Ciało potrzebuje regeneracji, szczególnie jeśli wykonujemy pracę fizyczną lub uprawiamy sport. Brak odpowiedniej ilości snu może powodować zaburzenia równowagi hormonalnej, a co za tym idzie większy apetyt na wysokokaloryczne pokarmy. Osoby, które śpią za mało częściej się przeziębiają, a ich naturalne systemy obronne nie działają prawidłowo.

Co zrobić żeby się wyspać?

  1. Nie da się zasnąć na siłę. Lepiej wstać na kilka minut zmienić otoczenie i wrócić do łóżka za kilka chwil niż oczekiwać na sen przez dwie godziny lub dłużej.
  2. Warto zainwestować w dobry materac, który pozwoli naszemu ciału odpowiednio się zregenerować. Materac powinien dobrze podtrzymywać plecy.
  3. Pomieszczenie, w którym śpimy powinno być wywietrzone, świeże powietrze pozwala łatwiej zasnąć.
  4. Przed spaniem nie powinno się polegiwać w łóżku, wykonywać żadnych czynności związanych z pracą lub szkołą.
  5. Na łóżku nie powinno się jeść ani oglądać telewizji.

Przygotowanie otoczenia do spania ma ogromny wpływ na sen. Po dobrze przespanej nocy, rankiem humor jest o wiele lepszy, organizm jest wypoczęty i w spokoju można zacząć dzień. Sen jest niezwykle ważny dla zdrowego trybu życia. Każdy kto o siebie dba powinien się wysypiać.

One thought on “Dlaczego sen jest tak ważny dla zdrowego trybu życia?

Dodaj komentarz